EGZAMINY PTE YOUNG LEARNERS:

 • przeznaczone dla dzieci w wieku 6 – 13 lat,
 • sprawdzają 4 umiejętności językowe: słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie,
 • bardziej koncentruje się na komunikowaniu się niż na gramatyce,
 • weryfikują znajomość gramatyki w trakcie oceny pozostałych umiejętności językowych,
 • podczas egzaminu dzieci biorą udział w sytuacjach, z którymi spotykają się życiu codziennym,
 • pozwalają na swobodne wyrażania się i pokazują, jak dobrze dzieci posługują się językiem angielskim,
 • zostały stworzone, aby zachęcić do uczenia się i zainteresować najmłodszych nauką języka angielskiego.

 

CEL EGZAMINÓW PTE YOUNG LEARNERS

Celem egzaminu jest sprawdzenie umiejętności i zdolności komunikowania się, które uczniowie zdobywają w ramach kursu​. Egzamin został zaprojektowany tak, aby zachęcić ​dzieci ​do uczenia się ​języka angielskiego, ​a format egzaminu sprawia, że czu​ją​​​ się swobodnie podczas oceniania i są zrelaksowane.

 

Testy egzaminacyjne są opracowywane w taki sposób, aby motywować uczących się oraz aby dostarczać szkołom, rodzicom i nauczycielom informacji zwrotnej o umiejętnościach uczniów. W przypadku, gdy przystępujący do egzaminu nie zdołał osiągnąć wymaganego poziomu zaawansowania, otrzyma on informację o tych obszarach, w których wykazał się najsłabszą ich znajomością.

POZIOMY PTE YOUNG LEARNERS

Egzaminy przeprowadzane są na czterech poziomach trudności i zostały stworzone, aby motywować dzieci do nauki angielskiego już od pierwszych spotkań z tym językiem. 

Poziom PTE

Young Learners

Czas trwania egzaminu pisemnego Czas trwania

egzaminu ustnego

CEFR
Firstwords 1 godz. Board Game

10 minut

Short talk

10 minut

A1
Springboard 1 godz. Board Game

10 minut

Short talk

10 minut

A1
Quickmarch 1 godz. Board Game

10 minut

Short talk

10 minut

A1/A2
Breakthrough 1godz. 15 minut Board Game

10 minut

Short talk

10 minut

A2

POZNAJ RODZINĘ BROWNÓW

Na wszystkich czterech poziomach egzaminów uczeń spotyka się i poznaje życie codzienne, przygody i niefortunne wypadki rodziny Brownów – nie całkiem typowej rodziny angielskiej.

Brownowie mieszkają w Londynie.  Pan Tom Brown jest bardzo zajętym pilotem, podróżującym po całym świecie, włączając w to kraje, w których dzieci podchodzą do egzaminów PTE Young Learners. Pani Elizabeth Brown to super-mama.  Opiekuje się czwórką dzieci, a ponadto pracuje jako weterynarz, więc oczywiście spotyka mnóstwo zwierzaków każdego dnia. Anna jest najstarsza z całej czwórki dzieci. Uczy się pilnie do egzaminów w szkole, a jej ulubionymi zajęciami są sport, taniec i słuchanie muzyki pop. Jej młodszy brat również lubi sport.  Właściwie to ma bzika na punkcie piłki nożnej i jest fanem drużyny piłkarskiej Arsenal, a poza tym pochłania go gra na konsoli Playstation. Niestety ,znacznie lepiej radzi sobie z piłką niż z odrabianiem lekcji. Sophie jest drugim młodszym dzieckiem.  Lubi pomagać mamie w pracy ze zwierzętami i opiekuje się pupilami rodziny. Jack to niemowlak.  Czas spędza na zabawie i nigdzie nie rusza się bez swojego misia.

Państwo Paul i Mary Brown to dziadkowie. Mieszkają niedaleko rodziny Brownów i często wpadają do nich, aby zaopiekować się dziećmi.  Oboje są na emeryturze, lecz kiedyś byli farmerami.  Mary uwielbia gotować, a Paul interesuje się ogrodnictwem.

FORMAT EGZAMINU

Egzamin PTE Young Learners składa się z dwóch części:

 • Część pisemna egzaminu sprawdza  zdolności rozumienia ze słuchu, czytania i pisaniana wszystkich poziomach. Na niższych poziomach kładziony jest, z konieczności, większy nacisk na znajomość określonego słownictwa i języka. 
 • W części ustnej dzieci biorą udział w grze planszowej lub w zabawie oraz uczestniczą w krótkiej rozmowie. Uczniowie oceniani są przez wykwalifikowanych nauczycieli szkolnych w miejscu nauki dzieci. 

TERMINY EGZAMINÓW PTE YOUNG LEARNERS:

Sesje egzaminacyjne odbywają się:

 • w maju
 • w czerwcu
 • w listopadzie

Certyfikaty

Dzieci otrzymują certyfikaty z egzaminów na każdym poziomie opatrzone adnotacją:

 • Distinction: Wyróżnienie
 • Merit: Osiągniecie
 • Pass: Zaliczony        

Wszystkie dzieci otrzymują certyfikat wraz z opisem wyników poszczególnych części tj. Reading, Listening, Writing i Speaking.

www.pearson.pl